Facebook knihovny

Knihovníci i čtenáři oslavili Týden knihoven v novém

Thursday, November 10, 2011, 8:00 AM

Litvínov/V Městské knihovně Litvínov probíhal po celý minulý týden knihovnický svátek – Týden knihoven. Litvínovská knihovna ho oslavila slavnostním otevřením a velkým počtem návštěvníků.

Letošní 15. ročník celostátní akce Týden knihoven se v litvínovské knihovně nesl tentokrát ve znamení slavnostního otevření, nových prostorů a zlepšení služeb návštěvníkům. Knihovna po tříměsíčním stěhování v pondělí 3. 10. oficiálně zahájila provoz v nových prostorech. Za akcemi, které knihovníci nachystali, do knihovny celkově přišlo více než 2200 dětských i dospělých návštěvníků. Mohli si přijít prohlédnout výstavu Svatomichaelských zvonečků, kterých se v knihovně sešlo krásných 285 kusů, výstavu fotografií Českého středohoří a Podkrušnohoří od členů Klubu oseckých fotografů nebo výstavu starých tisků z 19. a počátku 20. století. V rámci Týdne knihoven se litvínovská knihovna také snažila oslovit co největší počet potencionálních nových čtenářů. Rozeslala proto do domácností letáky s názvem Začněte si s knihovnou. Nabídla tak lidem, kteří do knihovny ještě nikdy nechodili, možnost se přihlásit za pouhých 50 Kč na rok. Této možnosti využilo již 55 lidí. Celkově se do knihovny přihlásilo však 149 nových čtenářů. Jistě největší novinkou bylo zahájení provozu nové herny v rámci oddělení pro mládež. Ta nabízí nejen možnost vyzkoušet si moderní vybavení ve formě wii konzole, taneční podložky či stolního fotbálku, ale také možnost si jen tak odpočinout či si něco vyrobit v rámci tvořivé dílničky. Hernu v Týdnu knihoven přišlo navštívit 217 dětí. Další stovka si přišla prohlédnout knihovnu v rámci vyučování. Děti při této příležitosti do knihovny přinesly svá výtvarná dílka do soutěží, které vyhlásila Městská knihovna Litvínov pro první i druhé stupně ZŠ. Jen za první týden se v dětském oddělení sešlo již téměř 50 výtvorů. Pro náctileté rozeslala knihovna v Týdnu knihoven zase anketu Kecejte nám do toho. Má za cíl zjistit názory a zájmy mladých, jak nejraději tráví volný čas. Dle toho pak knihovna připraví program „šitý mladým na míru“. Těchto anket se v prvním týdnu sešlo již 60. „Máme velkou radost, že nová knihvona přilákala také spoustu nových čtenářů. Ti, co již litvínovskou knihovnu navštěvovali předtím, jsou z nových prostorů nadšeni. Všechny pozitivní reakce nás těší,“ říká spokojeně Marcela Güttnerová, ředitelka knihovny. „Myslím, že letos jsme heslo Týdne knihoven splnili na 100% a přivítali jsme v naší knihovně opravdu širokou veřejnost,“ dodává ještě Güttnerová.

Iva Freibergová
e-mail: freibergova@knihovna-litvinov.cz