Facebook knihovny

Litvínovská knihovna slaví svátek čtenářů

Sunday, July 3, 2011, 8:58 AM

Litvínov/V litvínovské knihovně jsou v plném proudu akce v rámci Března – měsíce čtenářů.

Městská knihovna Litvínov se opět zapojila do celostátní kampaně s názvem Březen – měsíc čtenářů 2011. Tu vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků. V centru zájmu je čtenář a čtení ve všech jeho formách. Cílem je nabídnout všem čtenářům a dalším návštěvníkům co největší kontakt s autory v rámci Maratonu čtení. „Litvínovská knihovna zajistila letos na Měsíc čtenářů hned dvě setkání s autory. Dne 21. 3. se žáci třetích tříd ZŠ Hamr setkají s autorkou dětských knížek Martinou Drijverovou. Ta přijde vyprávět o své knize Sísa Kyselá,“ chlubí se Marcela Gűttnerová, ředitelka knihovny. „Pro dospělou veřejnost jsme zase na 7. 4. připravili besedu se spisovatelem Alexanderem Stainforthem alias Davidem Kapsem, který bude hovořit o osudech Lady Jane, hlavní hrdince historické ságy ze středověku,“ dodává ještě Gűttnerová. Knihovna připravila pro všechny čtenáře i nečtenáře řadu jiných akcí. Hned první březnový den měli čtenáři dospělého oddělení možnost vyzkoušet si práci knihovníka a odečíst si sami knihy ze svého konta. „Přes první rozpaky si několik odvážlivců práci s počítačem a scannerem přece jen vyzkoušelo,“ říká knihovnice z dospělého oddělení. Děti mohou v průběhu měsíce s knihovnou „Péct příběh“. Společně vytvořit dílo, kde může každý svým pokračováním posunout děj jiným směrem. Zapojit se mohou buď přímo v dětském oddělení nebo na stránkách Dětského webíku. „Příběh už se nám začíná slibně vyvíjet a větičky začaly přibývat,“ říká spokojeně knihovnice z dětského oddělení. Dále byla vyhlášena fotosoutěž „Zaostřeno na čtenáře“. Té se může zúčastnit široká veřejnost. Stačí, když zájemci do září doručí do knihovny své fotografie osob čtoucích nebo zahloubaných ať na obvyklých, nebo na netradičních místech. V listopadu bude z došlých fotografií uspořádána výstava a z vybraných vznikne kalendář na rok 2012. Po celý březen v knihovně probíhá také minianketa „Na pustý ostrov si vezmu…“. Čtenáři nám v rámci ní sdělují, jakou knihu by si určitě vzali s sebou na opuštěný ostrov. Knihovna nezapomněla ani na seniory. Těm nabízí hned dvě dopolední setkání –10. 3. a 24. 3. v 10 hod. ve Společném domu seniorů U Bílého sloupu. Čeká je čtení citátů a bonmotů o knihách a čtenářích, povídání o knihomilství a exlibris nebo dobrovolný literární test. Tradičně knihovna ve dnech od 14. do 25. 3. vyhlašuje „Amnestii pro zapomnětlíky“. Všichni čtenáři mají možnost bez postihu vrátit knihy, na které již naskočila upomínka. Během března budou také pokračovat rozběhnuté projekty na podporu čtenářství, jako je Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka a cyklus s názvem Za pohádkou do knihovny v rámci projektu Celé Česko čte dětem. V litvínovské knihovně mohou zájemci vyplnit i čtenářskou anketu Magnesia Litera 2011. Hlasovat pro nejoblíbenější knihu, vydanou v roce 2010, je možno prostřednictvím elektronického formuláře nebo pomocí hlasovací kartičky, která je v knihovně k dispozici. 1000 vylosovaných čtenářů získá cenu od vydavatelství Knižní klub.